«Powrót

Nielegalna fabryka papierosów i narkotyki w stodole

Nielegalna fabryka papierosów i narkotyki w stodole

Nielegalna fabryka papierosów i narkotyki w stodole

Celnik dokonuje oględzin wyposażenia nielegalnej fabryki papierosów.
 Celnik przed pudełkami z papierosami i opakowaniami z tytoniem do palenia.
Torebki foliowe z roślinnym suszem.

Funkcjonariusze Służby Celnej z Sekcji Dozoru w Oddziale Celnym w Kutnie, we współpracy z policjantami z KPP w Poddębicach, zlikwidowali nielegalną fabrykę papierosów, działającą na terenie gospodarstwa rolnego w powiecie poddębickim (woj. łódzkie). Ilość zabezpieczonych na miejscu półproduktów, głównie filtrów i gilz, wskazuje, że przestępcy planowali produkcję co najmniej 2 milionów papierosów bez akcyzy.

Celnicy i policjanci przeprowadzili wspólną kontrolę jednego z gospodarstw rolnych w gminie Poddębice. W przypominającym stodołę budynku gospodarczym funkcjonariusze odkryli w pełni wyposażoną, profesjonalną linię do produkcji papierosów. Na miejscu znaleźli również gotowe papierosy bez akcyzy, łącznie 4700 sztuk, znaczną ilość półproduktów do ich produkcji oraz ponad 100 kilogramów tytoniu do palenia. Uszczuplenia w podatku akcyzowym, ciążące na zajętym towarze, celnicy oszacowali na ponad 81 tysięcy złotych.

Nielegalny proceder miał jednak o wiele większy rozmiar. Znalezione gilzy i filtry mogły bowiem starczyć do produkcji ponad 2 milionów papierosów.

W tym celu przestępcy nie tylko przebudowali pomieszczenie, wyciszyli ściany i wyposażyli fabrykę w nowoczesne maszyny, ale pomyśleli też o własnym źródle energii. Zapewniał ją agregat prądotwórczy o dużej mocy, około 48 kW, znajdujący się w drugim budynku gospodarczym. W ten sposób sprawcy chcieli uniknąć niewygodnych pytań zakładu energetycznego o zwiększony pobór prądu w gospodarstwie. Środki ostrożności nie zdały się jednak na nic, a warte wiele tysięcy złotych wyposażenie nielegalnej fabryki, podobnie jak papierosy i tytoń bez akcyzy, zostało zajęte jako dowód w sprawie.

W ręce funkcjonariuszy trafili również trzej mężczyźni, powiązani z nielegalnym procederem. Dodatkowo jeden z nich, właściciel gospodarstwa, odpowie za posiadanie narkotyków, gdyż funkcjonariusze Służby Celnej w trakcie kontroli ujawnili również kilogram suszu ziela konopi indyjskich oraz ponad dwa gramy białego proszku, prawdopodobnie tzw. dopalaczy. Mężczyźnie grozi kara pozbawienia wolności od roku do 10 lat.

Nielegalna fabryka działała prawdopodobnie od 6 tygodni, ale sprawcy już co najmniej od sierpnia gromadzili sprzęt potrzebny do produkcji papierosów bez akcyzy. Teraz, oprócz utraty zainwestowanych pieniędzy, grozi im wysoka grzywna.